משכנתא מחיר למשתכן

אז ראשית כל -כדי להבין את המורכבות של משכנתא במחיר למשתכן – חייבים להבין קצת על התהליך שקורה שם מתחילת הדרך ועד סופו, על מנת להבין מה הקשיים בתהליך ואיך מתמודדים איתם.

השאלות הראשונות שעלינו לשאול את עצמינו – זה כמה הון עצמי צריך למחיר למשתכן? מה היא הלוואת זכאות מחיר למשתכן? מתי מתחילים לשלם משכנתא במחיר למשתכן? ועוד ועוד ועוד.. 

הרגע הראשון – שאתם נכנסים איתו לתהליך, זה ראשית כל להוציא תעודת זכאות- בשביל זה תוכלו לעשות את זה דרך אחת החברות המוכרות על ידי המדינה – בקישור שמצורף פה.

השלב הבא הוא להיכנס לאתר, לאחר שתקבלו את פרטי הכניסה שלכם במייל וב- SMS . ולהתחיל לחפש דירה או הגרלה שמתאימה לכם.

כל כמה זמן נפתחות הגרלות חדשות.

שימו לב- שתוכלו להירשם במקביל לכל ההגרלות שיש ב- 3 ערים שונות בלבד. זאת אומרת בכל עיר תוכלו להירשם לכמה הגרלות שתרצו, עד 3 ערים שונות.

לאחר שנרשמתם – מידי כמה זמן נערכות הגרלות שכאת התוצאות שלה תקבלו במייל וב- SMS. אם לא זכיתם, לא קרה כלום, תמיד מומלץ לנסות שוב.

 אם זכיתם- מזל טוב! עכשיו תתאזרו בהמון המון המון – סבלנות!

 כרגע תצטרכו לשבת ולחכות בעיקרון ליום שבו יהיה "כנס" זוכים. פעם הכנס היה ממש מתקיים פיזית, לאחר כל "קורונה טיים" הכל עבר לדיגיטלי, וכיום קרוב לוודאי שמה שתצטרכו לעשות זה להיכנס לספאם מדי פעם ולוודא שלא קיבלתם איזה סרטון בנושא שמעיד על כך שהתהליך הולך להתחיל ממש ממש בקרוב. שימו לב-עד שהסרטון הזה יגיע בממוצע עוברים שנתיים עד שלוש מיום הזכייה.

 

 מהרגע שקיבלתם את הסרטון במייל או הזמנה לכנס וירטואלי- פה מתחילים את המרוץ כנגד הזמן!

ממש קרוב למועד הכנס- תקבלו הזמנה לבחירת הדירה. לשם אתם כבר חייבים להגיע מוכנים – אחרי שביקרתם אצל יועץ משכנתאות- והתחלתם להריץ תהליך כלשהוא.

התהליך הכי מומלץ הינו להגיע למצב שבו היועץ משכנתאות שלכם הוציא לכם אישור למשכנתא לדירה הכי יקרה שיש ברשותכם לקנות, לאחר שישבנו ביחד והבנו מה המשמעות של המחיר של דירה שעליה אנחנו מוכנים ללכת, זאת אומרת שאתם מבינים בדיוק מה ההון העצמי האמיתי שיש לכם (לא זה שאתם בטוחים שיש לכם), מה העלויות הנוספות במהלך הדרך, ומה הקשר האמיתי בין מחיר הדירה ביום הבחירה לעלות האמיתית של כל התהליך שתצטרכו להוציא מהכיס ובעיקר מה העלות האמיתית של המשכנתא אותה תצטרכו לשלם בשנים הקרובות ולרוב גם המאוחרות.

 המלצה אישית חמה מאוד שלי-

היא באמת ללכת ליועץ משכנתאות מומלץ שמתמחה במשכנתא במחיר למשתכן, שישב איתכם על העלויות האמיתיות של כל הדברים וידריך אותכם כמה כסף צריך באמת לאיזה מחיר של דירה ומה התהליך שצריך לבצע. המהירות פה היא שם המשחק. ככל שאתם בקיאים יותר ומבינים יותר בתהליך (כמובן בעזרתו של יועץ המשכנתאות שלכם) ככה הדברים יהיו הרבה יותר ברורים עבורכם ואתם תדעו לנהל את הסיכונים והסיכויים שלכם ברמה הטובה ביותר.

 ברגע שהלכתם לבחור דירה (לפי סדר הזכייה שלכם כמובן), שילמתם כ2,000 ₪ על הבחירה שמהווה מקדמה עבור מחיר הדירה- אין לכם דרך חזרה. זאת אומרת שלא תוכלו לשנות את הבחירת דירה ואם תחליטו מכל סיבה שהיא לא להגיע לחתימת החוזה – תאבדו את ה-2,000 ₪.

 מיום בחירת הדירה – יש עד (!!!) 45 יום את החתימה על החוזה. כמובן תצטרכו להגיע כל הזוכים לחתימת החוזה- זה אומר שאם זכיתם שניכם- בעל ואישה – תצטרכו להגיע שניכם לחתימות.

החתימות עורכות כשעה ובדרך כלל מתקיימות באזור המרכז. במעמד חתימה על החוזה תצטרכו לשלם גם כ-5,000 ₪ לעורך דין מטעם הקבלן – לעלויות משפטיות נוספות  (שימו לב- העורך דין הזה ממש לא מייצג אותכם או את האינטרסים שלכם! אתם משלמים לו אך ורק עבור ביצועי הרישום של הדירה שלכם).

 במעמד חתימת החוזה תצטרכו גם להפרד כבר מ-7% מעלות הדירה לפי החוזה. אם לקבלן יש כבר שוברים (כמו פנקסי שקים של חברה) שאיתם אתם אמורים לגשת לבנק שלכם ולבצע תשלום מהחשבון שלכם דרך השובר הזה לחשבון המלווה של הקבלן. אם לקבלן עדיין אין שוברים מכל סיבה שהיא הכסף משולם לעורך דין של הקבלן שם ישב בנאמנות עד ליום פתיחת חשבון המלווה.

מפה מתחיל לרוץ שעון החול שלכם.

תוך 45 יום אתם צריכים להשלים עוד 13%  תשלום לקבלן מה שיביא אותכם במצטבר לתשלום של 20% ממחיר החוזה.

פה הזמן הוא הכי בעייתי ולמה? כי רובכם בזמן הזה כבר צריכים את המשכנתא שלכם. לתשלום הזה. ועכשיו בואו נבין את הבעייתיות בזמנים-

 לאחר שחתמתם על החוזה קבלן בדרך כלל לוקח כשבועיים להחתים את הצד שלו על החוזה ולהעביר לכם את כל המסמכים.

הקבלן יש לו (יותר נכון לעורך דין שלו) עד 30 יום מיום חתימת החוזה לדווח את המש"ח (כל עסקת מקרקעין מחויבת במדינת ישראל בדיווח לרשויות תוך 30 יום. ללא טופס זה אי אפשר לקבל משכנתא). להוציא תעודת זכאות (שבימים אלא בסביבת הריביות של היום קשה מאוד לוותר עליה) לוקח בין שבוע לשבועיים, בהנחה שלא מדובר על מקרה מיוחד כגון משפחה חד הורית. לחתום על משכנתא- ולבצע את הבטחונות לוקח עוד כשבוע. אם תצטרכו שמאות מינימום שבוע עד 10 ימים. כל זה כשעוד לא התחלתי לדבר על הוצאת אישור עקרוני, ביצוע מכרז ריביות, חגים שנופלים בדרך, מלחמות ועוד.

 במילים פשוטות- פקטור הזמן בעסקה שכזו הוא הקריטי ביותר. תחשבו מה קורה בתיק שהוא לא הכי פשוט לאישור. כגון – כשאנחנו -לא- מדברים על 2 שכירים טובים עם וותק טוב ומשכורות טובות.

זה פשוט עוד יותר מעיד על זה שאתם חייבים איש מקצוע ממש טוב שבקיא בתהליכים ובמהירויות של העסקאות הללו ויודע ומתמצא בהם בצורה הטובה ביותר!

 אז אם זכיתם במחיר למשתכן/ דירה בהנחה או כל מילה מקבילה נוספת- וקיבלתם הזמנה לכנס וירטואלי או אמיתי- זה הזמן ליצור קשר במהירות על מנת לבצע את התיק שלכם בצורה הטובה ביותר!

לקראת מאמרים בתחום המשכנתאות-

מס רכישה 2023

מס רכישה – מעודכן לשנת 2023

כל מה שרציתם לדעת! כל האמור לעיל מעודכן ל01-2023 ואינו אמור להוות תחליף ליעוץ אישי! ליעוץ אישי על ידי רואה חשבון שמתמחה במיסוי לחצו כאן!

קרא עוד »
יוליה זורובסקי גרירת משכנתא

מה זה גרירת משכנתא?

גרירת משכנתא היא בעצם העברת המשכנתא שלכם מנכס אחד לאחר, כלומר, השעבוד עצמו רק עובר מהנכס הקיים שלכם אותו אתם מוכרים לנכס אחר חדש- שאותו

קרא עוד »
יוליה זורובסקי

ייעוץ ראשוני ללא עלות

דילוג לתוכן